Text Size

Tranzite

pluton peste soare

Moderatori: corina, admin

pluton peste soare

Mesajde antuza » 21 Iul 2009, 16:50

Cine a trecut prin acest tranzit?
Eu il traversez cu greu , cu lacrimi si durere :)
Cine a trait acest tranzit poate sa ne zica si noua cum l-a transformat?
antuza
Incepator

Re: pluton peste soare

Mesajde antonia » 22 Iul 2009, 13:31

draga prietena si eu sunt in aceeasi situatie,fiind nascuta in decanul 1 capricorn si unde mai pui ca este a treia oara cand plut trece peste soarele meu su este retrograd,dece va mai trece inca odata,este greu,cred ca o sa ne explice cineva cunoscator ce va mai fi,pana atunci sa ne inarmam cu rabdare si da sunt alaturi de tine .Cu drag Antonia
antonia
Incepator

Mesajde corina » 29 Aug 2009, 00:06

Textul este disponibil in horoscopul vostru detaliat: "In aceasta perioada atentia ta se indreapta spre aspecte legate de putere. S-ar putea sa fie nevoie sa te confrunti cu cineva care interfereaza cu viata ta sau care incearca sa iti suprime ambitiile. La alt nivel, poti sa aluneci intr-o lume subterana unde te intalnesti cu personaje dubioase. Aceasta combinatie reprezinta posibile ciocniri cu indivizi puternici, dar fara scrupule. Orice faci in aceasta perioada are tendinta sa fie mai intens si gandit mai profund decat de obicei. Esti inclinat sa sapi dupa detalii si nu vei fi satisfacut de raspunsuri superficiale. Ai grija la ce cauti. Acest tranzit poate reprezenta descoperiri periculoase."

Este un tranzit care va determina o schimbare majora asupra voastra dar care se va desfasura pe o perioada lunga de timp. Depinde specific de ce casa guverneaza Soarele si de casa in care are loc conjunctia pentru a determina zona in care au loc aceste schimbari. Spre exemplu daca soarele este in casa a 2-a sau guvernator de casa a 2-a exista ambitii financiare, nevoia de a schimba ceva in acest domeniu, de a schimba sursele de venit, de a descoperi noi mijloace, puteti beneficia de intuitii in aceasta zona iar pe partea negativa exista riscul de a te confrunta cu conflicte care au la baza motivatii financiare, control financiar din partea voastra asupra altora sau invers in functie de aspecte si trebuie sa priviti lucrurile detasat. pentru a evita o parte dintre aceste lucruri este nevoie de detasare la acest capitol insa oricum ar fi la sfarsitul acestui tranzit imaginea asupra resureslor si valorii personale va fi alta decat inainte. Oricum acesta este un tranzit de fond, de durata mare deci mare atentie si la celelate aspecte care se formeaza. Spre exemplu acum marte este in opozitie cu Pluto deci automat cu Soarele vostru iar combinatia creeaza o stare de tenesiune, "Esti intr-o stare competitiva si iti poate lipsi tactul in relatiile cu ceialalti. Ca rezultat, apar foarte multe conflicte semnificative. Superiorii tai pot sa te considere indisciplinat daca impingi lucrurile prea departe. Deciziile pe care le iei pot sa aiba parte de critici sau de lipsa succesului. Poti sa fii predispus accidentelor, mai ales daca esti nascut in timpul zilei. Altercatiile fizice, taieturi sau incaierarile sunt cele mai frecvente." Deci cele doua aspecte combinate, pot duce la situatii riscante mai ales ca si Luna va intra in aceasta combinatie. Dar repet depinde specific de zona in care se creeaza aceste aspecte.

Ca si concluzie generala la nivel personal:

creste intensitatea, puterea vointei, confera capacitatea de transformare si de regenerare. Tendinta de manipulare si control asupra celorlalti si trebuie sa se pastreze acest lucru in limite adecvate deoarece atunci cand nu se obtin rezultatele scontate exista riscul de dependente si de a se redirectiona forta si determinarea intr-o energie autodistrugatoare. Atractie fata de secrete si lucrurile misterioase, dorinta de a intelege totul. Potential distructiv in sensul de a darama pentru a reconstrui care se manifesta in majoritatea zonelor din viata. Intuitiile si puterea de patrundere este buna, dorinta de a merge dincolo de motivatiile aparente. Tendinta de razbunare. Lectia pe care trebuie invatata este cea a detasarii.

Pe de alta parte ca si factori externi:

pot aparea situatii de constrangere care sa duca la o schimbare definitiva dar nedorita, atractie fata de zone periculoase si expunere la factori agresivi (fie fizic sau emotional), pericolul de a fi domniat sau de a se antrena in lupte de putere (mentale, fizice, emotionale), tradari, pierderi. Pozitiv in anumite circumstante favorabile poate aduce castiguri prin partener, in urma unor procese sau mosteniri, aflarea de informatii secrete pe care le poti folosi ulterior, descoperiri legate de propria persoana care duc la o intelegere mai profunda a personalitatii, experiente oculte, anticiparea unor situatii riscante.
www.astrospot.ro
corina
Astrolog

Mesajde antuza » 01 Sep 2009, 17:56

@Corina:
M-ai nimerit cu ce ai zis.
Pluton este in conjunctie cu Soarele Natal in casa a VI-a.(sanatatea, serviciu, rutina)
Iar soarele este guvernatorul si casei I si a casei a II-a.(personalitatea si banii)
Cred ca una din lectii este detasarea...
Pentru mine este o harta f incarcata.Nici nu mai stiu de unde mi se trage...dar este o perioda f tensionata.Fara bani, fara serviciu, am realizat ca nu am facut nimic pana la varsta asta. Taman sunt la sf revolutiei saturnine.
Marea mea iubire a murit fara ca eu sa imi dau seama ce important a fost pentru mine. Si eu care speram sa imi gasesc jumatatea...E-he, altadata!
Cred ca o sa ma transform total... dupa tranzitele astea. Sper , macar, ca in bine.
Datele mele, dac intereseaza pe cineva sa imi mai de amanunte, sunt: 24.12. 1978 Rm Valcea ora 19.
antuza
Incepator

Inapoi la Tranzite