Text Size

Natala

saturn retrograd =celibat ??

Moderatori: corina, admin

saturn retrograd =celibat ??

Mesajde gade » 18 Iun 2009, 14:28

buna....am cateva intrebari si va rog sa ma ajutati......am tot citit despre casatorie , am incercat sa iau in parte si casele si planetele , dar acum le-am amestecat pe toate ...
Plus ca am auzit la tv aseara ca daca saturn e retrograd in astrograma e clar celibat ....asa e?? , dar ce am mai vazut in astrograma ( de rau...scuzati-mi exprimarea) venus face Cuadratura (90) cu uranus , soarele in Opozitie (180) cu saturn , venus Sextil (60) cu neptun , iar luna e in Opozitie (180) cu mercur ( deci sunt ghinionista in relatiile sentimentale ) .

Dupa atatea puncte negative din astrograma mea mai pot spera la o casatorie ? Sunt singura de ceva timp .
gade
Incepator

Re: saturn retrograd =celibat ??

Mesajde Vizitator » 26 Iun 2009, 19:11

Citind mesajul tau, ma gandeam ca si eu am Saturn retrograd si in opozitie cu Soarele. Dar nu cred ca asta inseamna celibat.Nu stiu cati ani ai si nici daca esti barbat sau femeie, dar eu am fost casatorita, am un copil, si foarte probabil imi voi reface viata foarte curand.Nu stiu daca este corect sa judeci acele aspecte separat.Pentru ca o opozitie nu inseamna neaparat ceva rau. Depinde din ce unghi privesti.Si nu numai aspectele si casele cerului iti ofera informatii despre relatiile de parteneriat.Se iau in considerare si zodiile in care se formeaza, semnele acestora, daca sunt masculine sau feminine, de foc de aer, de pamant sau de apa.Toate acestea combinate vor prezenta un tablou mult mai complet.Si in plus mai exista asteroizii, care prin aspectele lor cu planetele , sau ei intre ei, ofera informatii pretioase in acest sens.Eu sunt singura de 16 ani, si iata ca,perspectiva unei vieti in doi este mai apropae de realitate, la o varsta la care nu mai speram sa se intample acest lucru.Sper ca nu te-a suparat interventia mea.Si eu sunt incepator intr-ale astrologiei si incerc sa descifrez tainele planetelor la fel ca si tine.Multa sanatate, si numai bine !
Vizitator

Mesajde gade » 26 Iun 2009, 19:29

nu m-a suparat:D....ma bucur ca mi-ai raspuns....sunt singura de ceva timp si cand am auzit la tv un astrolog zicand asta ....m-am cam speriat
gade
Incepator

Mesajde chatalina » 14 Sep 2009, 16:41

Saturn e cel care da probe.daca e retrograd inseamna ca nu ti-ai invatat lectia viata anterioara .
Si eu il am retrograd si sunt casatorita ( de 9 ani)si am o fetita.Depinde in ce casa este si ce aspecte face cu celelelte planete.
chatalina
Incepator

Mesajde mihaela_me » 15 Noi 2009, 19:00

Saturn este planeta care determină soliditatea, discriminarea, rezerva, tergiversarea, remuşcarea şi capacitatea de a asculta.
De altfel, este rece, greu, terestru, masculin şi malefic; este grav, precaut şi acaparator. Domină forma şi organizarea. Este contracţii, factor de coeziune, aderent, rece şi fortifiant. Atunci cand Saturn este retrograd putem spune ca ne confruntam cu o situatie mai dificila, mai incarcata. Saturn pune piedici, dar aduce si invataminte din cele petrecute. Saturn mereu ne invata ceva. Si astfel lectia pe care o avem de invatat va reni pana cand "examenul" va fi trecut cu bine. Despre lectie este vorba? Ca sa ne dam seamna de asta ne uitam la pozitia planetei Saturn in harta natala, dar si la aspectele pe care le face cu celelalte planete.
mihaela_me
Astrolog

Mesajde Dore » 15 Noi 2009, 20:04

ce inseamna pluto retrograd? in scorpion in casa a-8-a?
Dore
Avansat

Mesajde mihaela_me » 15 Noi 2009, 20:31

"Pluto manifestă afinităţi pentru interesele legate de reîntinerire, renaştere, transformare, metamorfoză, lumea spiritelor, materializări şi proiecţii astrale. Este preocupat de planul subconştient şi de cel conştient, de metabolism şi asimilare.
Pluto domină conştiinţa, ca impuls interior care ne ajută să discernem între bine şi rău. Coordonează şi activităţile subconştiente, şi judecăţile inflexibile, infailibile." Llewellyn George

Lynn Koiner scrie ca atunci cand Pluto este Rx poate fi un moment bun pentru a cerceta in sufletele noastre, in scopul de a determina daca ceea ce facem este ceea ce avem nevoie. Pluto Rx da o putere intensa pentru ancheta, cercetare, observare, analiza.
Pentru ca este mult mai intens acesta dispune de un grad mai mare de concentrare si ofera perspective mai mari in subconstient. Din acest motiv individul se poate "vedea" mult mai mult decât in mod normal. Puterea de regenerare este mult mai mare atunci cand Pluto e retrograd. Persoanele cu un Pluto Rx pe harta natala au o capacitate extraordinara de a depasi boli majore, de ex boli care ar putea provoca invaliditate permanenta. De asemenea, o miscare retrograda este intotdeauna indreptata spre interior, cum ar fi psihicul, care afecteaza apoi corpul fizic.
mihaela_me
Astrolog

Mesajde adina cristina » 06 Ian 2010, 19:48

Depinde in ce casa se afla Saturn. Am o prietena cu Saturn R in casa a VII a si la 47 ani e necasatorita, si nici nu are o relatie; de asemenea, un prieten are Saturn in VII, dar nu e R, are 37 ani, necasatorit, dar are o relatie de cativa ani buni; aici e vorba, cred, de intarzierea casatoriei.
adina cristina
Incepator

Mesajde corina » 07 Ian 2010, 01:58

Nu, Saturn retrograd nu impiedica casatoria (nici macar daca se afla in casa a 7-a). Saturn sta retrogradare 138 de zile pe an, deci conform acestei teorii ar trebui ca toti cei care se nasc in aceasta perioada sa zicem anul acesta intre 14 ianuarie si 30 mai sa nu se casatoreasca niciodata...cam fantezista teoria, nu? Daca este in casa a 7-a de obicei "solicita" ca persoana in cauza sa fie responsabila atunci cand se casatoreste deoarece la prima intoarcere saturniana zona in care provoaca una din schimbarile majore este cea a casatoriei si atunci, daca persoana in cauza nu a ales cu maturitate va dori sa isi schimbe partenerul care nu mai corespunde cu noile sale pretentii iar in anumite cazuri (dar aici neaparat trebuie sa mai existe si alti indicatori) persoana in cauza nu isi doreste sa isi asume ceea ce presupune o casatorie. Pentru mai multe detalii uita-te si la guvernatorul casei a 7-a, a casatoriei si aspectele pe care le face.
Si daca nu ma credeti pe cuvant :) :
Johnny Depp 9 iunie, 1963, 8:44 AM in: Owensboro (KY) : Saturn in 7 retrograd, casatorit si divortat
Emmanuelle Béart August 14, 1963, 5:10 AM in Gassin (France): Saturn in 7 retrograd, casatorita de 2 ori
Michelle PFEIFFER Aprilie 29, 1958, 8:11 AM in: Santa Ana Heights (CA) Saturn in 7 retrograd, prima casatorie la 22 de ani
si mai sunt multi...
www.astrospot.ro
corina
Astrolog

Mesajde adina cristina » 12 Ian 2010, 11:47

Dar cat de sigura e ora lor de nastere? A acelora pe care i-am dat exemplu e sigura; si sunt destui, ca sa fie o coincidenta; de altfel, Saturn indica intarzieri, amanari, in fiecare casa in care se afla, cu domeniul specific; si casa a VII a casa relatiilor, asocierilor....
adina cristina
Incepator

Urmatorul

Inapoi la Natala